Smith and Wesson, to je značka nejvyšší kvality zbraní minulosti i současnosti. Každý kolt, revolver či dlouhá puška vyrobené touto společností, mají svou duši a to vám potvrdí každý střelec i znalec. Historie těchto legendárních zbraní začíná v roce 1852 a od tohoto data bylo vyrobeno ani ne tak závratné množství, jako krásné kousky, které zaručí vysoké kvality při střelbě. Nemluvě o tom, že některé slavné modely zbraní z minulosti jsou vysoce ceněnými starožitnostmi, za které by sběratelé skoro zabíjeli, v duchu Divokého západu.

Smith and Wesson

zdroj: fotobanka pixabay.com

Historie společnosti Smith and Wesson

Roku 1852 tedy započala výroba palných zbraní Smith and Wesson, ale také nábojů a dalších komponentů pro střelce. Společnost byla založena, jak jinak, dvěma muži, jistým Horacem Smithem a Danielem Bairdem Wessonem. Jejich sídlem se stal Connecticut, kde z počátku vyráběli revoluční typ víceranné pistole. K jeho patentování došlo již v roce 1853 a za krátký čas si tato zbraň získala pro svou rychlopalnou schopnost přezdívku „The Vulcanic“.

zdroj: fotobanka pixabay.com

Poměrně záhy se ovšem oba pánové dostali do finančních nesnází, což vyústilo až ke koupi značky konkurenčním výrobcem Oliverem Winchesterem, spolupráce byla ale obnovena, a to roku 1856, čímž se vrátil také původní název. Významným datem byl rok 1869, kdy se společnost přemístila do Springfieldu, a tam vyrábí své zbraně dodnes. K markantnímu rozvoji firmy došlo také díky Americké občanské válce, která probíhala od roku 1861.

Slavné zbraně 19. století

Pokud hovoříme o společnosti Smith and Wesson, pak hovoříme především o revolverech. Které se nejvíce proslavily? Bylo jich poměrně hodně, tak se zaměřme alespoň na ty nejvýznamnější modely. Model No 1 patřil k prvním významným počinům obou společníků, ale ještě výrazněji se do historie krátkých zbraní zapsal

Model 3 ráže 44, konkrétně byl vyroben v roce 1869 a následně zaznamenal nemalý úspěch a s tím spojený zisk. To vše ještě podpořil fakt, že tyto revolvery začala využívat americká armáda. V podstatě o této zbrani můžeme říct, že byla průkopníkem mezi velkorážovými pistolemi. Z Modelu 3 pak vycházel neméně známý revolver Schofield, věhlasná zbraň členů ochrany dostavníků Wells Fargo.

Ze Schofielda se vyvinul zdokonalený revolver New Model No 3, a to v mnoha formách, mimo jiné vyvážený do různých koutů světa. Doteď jsme hovořili o větších pistolích, nicméně Smith and Wesson vyráběli také menší verzi, známou jako Model No 1 32 Single Action.

Dalším z komerčně úspěšných modelů revolverů byl Model 44 Double Action, produkovaný až do počátku devatenáctého století.

zdroj: youtube.com

Novodobé zbraně

Koncem 19. století se objevily revolvery s dvojčinnou spouští, a ty byly skutečně významné pro vývoj krátkých zbraní. Disponovaly převratným odpruženým vytahovačem válce, vynálezem využívaným výrobci zbraní i střelci dodnes. Military & Police je modelem, na který nemůžeme zapomenout, stále slouží u některých policejních jednotek, vyrábí se od roku 1899. Postupem času se z tohoto základního typu vyvinul současný Model 10 nebo také M64.

Terrier Chiefs Special se řadí k revolverům s malým rámem, disponuje ráží 38 a je to nepochybně velmi populární zbraň, kterou lze snadno skrýt. Dnešní podoba této zbraně nese název Model 36 a nabízí různé varianty. Skutečnou legendou mezi robustními revolvery je 357 Magnum, vybavený odolným rámem, aby zvládal velkou ráži. I proto byl vyvinut nový typ munice, označovaný písmenem N. V současné době jsou takové revolvery stále v prodeji, většinou ale v kategorii Classic.

Model revolveru 1917 od společnosti Smith and Wesson je další ze zbraní, která sloužila kvalitně a dlouho americkým armádním složkám, a jak již naznačuje název, byl zaveden těsně po první světové válce, jako reakce na velký nedostatek krátkých palných zbraní amerických vojáků.

Další slavné revolvery 20. století a současnosti:

 Model 581

 Model 586

 Model 25

 Model 625

 M 460

 M 629

 M 500

Oficiální stránky výrobce najdete zde.
Facebook komentáře

Leave a Reply

avatar
  Subscribe  
Upozornit na

Oblíbené články