Smith and Wesson, to je značka nejvyšší kvality zbraní minulosti i současnosti. Každý kolt, revolver či dlouhá puška vyrobené touto společností, mají svou duši a to vám potvrdí každý střelec i znalec. Historie těchto legendárních zbraní začíná v roce 1852 a od tohoto data bylo vyrobeno ani ne tak závratné množství, jako krásné kousky, které zaručí vysoké kvality při střelbě. Nemluvě o tom, že některé slavné modely zbraní z minulosti jsou vysoce ceněnými starožitnostmi, za které by sběratelé skoro zabíjeli, v duchu Divokého západu.

Smith and Wesson

Historie společnosti Smith and Wesson

Roku 1852 tedy započala výroba palných zbraní Smith and Wesson, ale také nábojů a dalších komponentů pro střelce. Společnost byla založena, jak jinak, dvěma muži, jistým Horacem Smithem a Danielem Bairdem Wessonem. Jejich sídlem se stal Connecticut, kde z počátku vyráběli revoluční typ víceranné pistole. K jeho patentování došlo již v roce 1853 a za krátký čas si tato zbraň získala pro svou rychlopalnou schopnost přezdívku „The Vulcanic“.

Poměrně záhy se ovšem oba pánové dostali do finančních nesnází, což vyústilo až ke koupi značky konkurenčním výrobcem Oliverem Winchesterem, spolupráce byla ale obnovena, a to roku 1856, čímž se vrátil také původní název. Významným datem byl rok 1869, kdy se společnost přemístila do Springfieldu, a tam vyrábí své zbraně dodnes. K markantnímu rozvoji firmy došlo také díky Americké občanské válce, která probíhala od roku 1861.

Slavné zbraně 19. století

Pokud hovoříme o společnosti Smith and Wesson, pak hovoříme především o revolverech. Které se nejvíce proslavily? Bylo jich poměrně hodně, tak se zaměřme alespoň na ty nejvýznamnější modely. Model No 1 patřil k prvním významným počinům obou společníků, ale ještě výrazněji se do historie krátkých zbraní zapsal

Model 3 ráže 44, konkrétně byl vyroben v roce 1869 a následně zaznamenal nemalý úspěch a s tím spojený zisk. To vše ještě podpořil fakt, že tyto revolvery začala využívat americká armáda. V podstatě o této zbrani můžeme říct, že byla průkopníkem mezi velkorážovými pistolemi. Z Modelu 3 pak vycházel neméně známý revolver Schofield, věhlasná zbraň členů ochrany dostavníků Wells Fargo.

Ze Schofielda se vyvinul zdokonalený revolver New Model No 3, a to v mnoha formách, mimo jiné vyvážený do různých koutů světa. Doteď jsme hovořili o větších pistolích, nicméně Smith and Wesson vyráběli také menší verzi, známou jako Model No 1 32 Single Action.

Dalším z komerčně úspěšných modelů revolverů byl Model 44 Double Action, produkovaný až do počátku devatenáctého století.

Novodobé zbraně

Koncem 19. století se objevily revolvery s dvojčinnou spouští, a ty byly skutečně významné pro vývoj krátkých zbraní. Disponovaly převratným odpruženým vytahovačem válce, vynálezem využívaným výrobci zbraní i střelci dodnes. Military & Police je modelem, na který nemůžeme zapomenout, stále slouží u některých policejních jednotek, vyrábí se od roku 1899. Postupem času se z tohoto základního typu vyvinul současný Model 10 nebo také M64.

Terrier Chiefs Special se řadí k revolverům s malým rámem, disponuje ráží 38 a je to nepochybně velmi populární zbraň, kterou lze snadno skrýt. Dnešní podoba této zbraně nese název Model 36 a nabízí různé varianty. Skutečnou legendou mezi robustními revolvery je 357 Magnum, vybavený odolným rámem, aby zvládal velkou ráži. I proto byl vyvinut nový typ munice, označovaný písmenem N. V současné době jsou takové revolvery stále v prodeji, většinou ale v kategorii Classic.

Model revolveru 1917 od společnosti Smith and Wesson je další ze zbraní, která sloužila kvalitně a dlouho americkým armádním složkám, a jak již naznačuje název, byl zaveden těsně po první světové válce, jako reakce na velký nedostatek krátkých palných zbraní amerických vojáků.

Další slavné revolvery 20. století a současnosti:

 Model 581

 Model 586

 Model 25

 Model 625

 M 460

 M 629

 M 500

Oficiální stránky výrobce najdete zde.
Facebook komentáře

O komentujte

avatar
  Subscribe  
Upozornit na

Oblíbené články