Special Air Service, neboli SAS, jsou speciální jednotky britské armády. V roce 1941 byly založeny jako pluk a pak v roce 1950 reorganizovány na jednotky. Jednotka provádí spoustu úkonů, jako třeba skrytý průzkum, boj proti terorismu, přímé akce, záchrana rukojmí a shromažďování informací.


zdroj: youtube.com 

Historie

SAS sestavil poručík skotské gardy David Stirling, který ji složil z dobrovolníků, především z bývalých příslušníků britských commandos. Tato jednotka měla působit v severní Africe, kde měla provádět výsadky za linií fronty a přepadat nacistická letiště. Název SAS vznikl poněkud zajímavých způsobem: britská tajná služba se snažila přesvědčit Němce, že v Africe je velká výsadková jednotka, a proto byla Stirlingova jednotka nazývána „Oddíl L 11. brigády zvláštní letecké služby“. Odtud se vžil název SAS. Po prvním neúspěchu jednotka změnila taktiku, místo vzdušných výsadku začala používat ozbrojené džípy, stala se tak pohromou pro německá a italská letiště. V roce 1944 se jednotka SAS zúčastnila invaze do Francie, poté se účastnila na řadě dalších operací až do konce války. Za 2. světové války sloužilo v SAS postupně okolo 2500 mužů.

Členové SAS
Členové SAS

zdroj: youtube.com

SAS fo jara 1945 splnila svou roli a válka v Evropě už byla prakticky u konce. Do konce května 1945 byly všechny jednotky zpět v Británii. Brigáda SAS se oficiálně rozpustila v říjnu 1945, v roce 1947 byl založen Pluk SAS územní armády. Ve skutečnosti se však Zvláštní letecká služba stala jednou z válečných jednotek, které patří historii.

Po válce

Malajský výjimečný stav, měl za následek v roce 1948 založení jednotky, která by konkurovala komunistickým teroristům na jejich vlastním území. Úkol sestavit jednotku pro boj v džungli dostal povolaný „Mad Mike“ Calvert, tato jednotka byla známa jako Malajští skauti. Vojáky si mohla neomezeně vybírat ze všech armádních sborů na Dálném východě. Hledali jednotlivce, kteří měli zkušenosti s bojem v džungli, podařilo se naverbovat i několik veteránů z neexistující SAS. Po mnoha úspěšných taženích Malajských skautů bylo odděleno zrno od plev a začalo nové období výcviku a reorganizace pod dohledem podplukovníka Sloana. V roce 1952 se jednotka Malajských skautů přejmenovala na 22. pluk SAS. Pluk po následujících 8 let zdokonalovat své válečné taktiky v džungli a začal používat taktiku „získávání srdcí a mozků“. Díky tomu se také SAS stali odborníky na protipovstalecký boj.

Nasazení SAS
Nasazení SAS

zdroj: youtube.com

Po malajské válce, která probíhala od roku 1950 do roku 1960, se příslušníci SAS přesunuli z vlhké malajské džungle do hornaté oblasti severního Ománu, kde dosáhli skvělého vítězství. Další bojové zkušenosti získala jednotka SAS na Borneu v letech 1963-1966, v Adenu 1964-1967, v Severním Irsku, ve válce o Falklandy a v další řadě ve válce v Zálivu roku 1991.

Osvobození rukojmích z Íránského velvyslanectví v Londýně – Operace Nimrod, 1980

Dne 30. dubna 1980 vniklo šest ozbrojených teroristů Demokratické revoluční fronty pro osvobození Arabistánu do budovy Íránského velvyslanectví v Londýně. Všichni tamní pracovníci byli zajati jako rukojmí. Díky skvělé akci o 6 dnů později osvobodila jednotka SAS skoro všechny rukojmí. Odpoledne 5. května byli teroristi již na pokraji svých sil, jednoho z rukojmích oddělili od skupiny a o pár minut později zazněli tři výstřely, po těch následoval telefonní hovor ve kterém bylo oznámeno, že muž byl zabit. V tu chvíli se SAS začali připravovat na akci, do této doby totiž nemohli zasahovat, protože toto přepadení náleželo policii. Museli si počkat na potvrzení zda teroristé neblafovali.

Operace Nimrod SAS
Operace Nimrod SAS

zdroj: youtube.com

Vražda se potvrdila kolem 19. hodiny, kdy byly slyšet další tři výstřely a ze dveří bylo vyhozeno mrtvé tělo rukojmího. Když bylo mrtvé tělo odnášeno, telefonoval metropolitní policejní komisař sir David McNee, že předává řízení jednotce SAS. Formálně převzal kontrolu velící důstojník, podplukovník Michael Rose, v 19:07 hodin. SAS poté formálně předala odpovědnost za akci zpět policii v 19:53 hodin a odvedla tak svou práci za pouhých 46 minut. Výsledek akce byl obdivuhodně skvělý, byli zabiti pouze dva rukojmí, dva zranění a jeden příslušník SAS utrpěl popáleniny. Pět ze šesti teroristů bylo zabito.

Íránské velvyslanectví
Íránské velvyslanectví

zdroj: youtube.com

Bravo two zero, 1991

Mezi další nezapomenutelné akce pluku patří i Silniční pozorovací hlídky. V roce 1991 v perském zálivu odpálil Írák 7 raket typu Scud na Izrael, díky malému počtu odpalovacích ramp země-vzduch 132 Raytheon MIM-104 „Patriot“, všechny rakety proletěly.

Dvě rakety zasáhly Haifu, tři potom Tel Aviv a zbytek dopadl na neobydlené oblasti. Rakety měly pouze explozivní hlavice. Izrael se obával, že další rakety můžou nést biologické nebo chemické zbraně. Pokud by však Izrael zahájil úrok na Irák, hrozilo by rozpadnutí koalice spojenců. Američané vynaložili maximální úsilí, aby odradili Izrael od útoku na Irák. Irák poslal 19. a 25. ledna na Izrael další rakety. Scudy odpalovali mobilní odpalovací rampy rozmístěné a maskované v poušti. SAS dostal za úkol tyto mobilní nosiče najít a udat polohu pro letecké útok.

Výsadek SAS
Výsadek SAS

zdroj: youtube.com

Hlídka SAS, která dostala za úkol najít Scudy, byla hlídka s krycím jménem Bravo Two Zero. V to době byl velitel hlídky Andy McNab, který napsal řadu knih, z nichž nejznámější je kniha „Konečná stanice Bagdád“. V noci byla Andyho hlídka vysazena vrtulníkem asi 300 km od spřáteleného území. Druhý den se objevil Irácky konvoj a zastavil poblíž. Vojáky SAS prozradil mladý pastevec, kterého mohli jednoduše zabít, ale neudělali to. Velitel hlídky později prohlásil: „Jsme SAS, ne SS.“

Výsadek na moři
Výsadek na moři

zdroj: youtube.com

Hlídka se uchýlila k jedinému možnému kroku, začala utíkat směrem k syrským hranicím. Nejhorší na tom byla zátěž, kterou nesla, váha nákladu na jednoho vojáka se totiž pohybovala okolo sta kilo, a také klimatické podmínky, před den bylo velké horko a v noci jim hrozily omrzliny.
Jeden z vojáků se oddělit od skupiny a zemřel na vyčerpání a podchlazení ve sněhové bouři. Někteří muži byli zajati nebo zastřeleni. Jediný voják, který unikl byl Chris Ryan, který šel do Sýrie. Cestoval asi 8 dní a ušel asi 300 km pouští. Měl s sebou málo jídla a pití, které mu došlo již třetí den. Šestý den dorazil k potoku ze kterého se mohl napít, nevěděl však, že potok je znečištěn továrnou na uran. Došlo k poškození jatek a krevní tvorby, trvalo dva týdny než mohl opět chodit a dalších šest týdnů než se do jeho prstů vrátil cit.
Podobných hlídek ve válce v Zálivu vzniklo mnohem více, některé skončily lépe a některé až smrtí celého týmu. Díky odvaze silničních a bojových hlídek SAS zničily jednotky za nepřátelskými hranicemi desítky raket.

Moderní SAS

Kvůli rostoucímu riziku teroristických organizací se SAS velmi úzce specializuje na boj proti terorismu. V současné době jsou všichni vojáci SAS nasazováni na veškerá horká místa v rámci operací Enduring Freedom v Afghánistánu.

Seskok SAS
Seskok SAS

zdroj: youtube.com

Vybavení

Jednotky SAS jsou nasazovány po celém světě, v každém podnebí a řeší velké spektrum vzniklých situací, není se tedy čemu divit, když jednotka disponuje velké množství zbraní. Nejpoužívanější zbraní je v současné době 5,56 mm karabina C8 SFW, mírně prodloužená a modernizovaná modifikace americké M4, doplněná o RIS lišty, které jsou vhodné k rychlému nasazení taktických svítilen, kolimátorů, puškohledů, laserových zaměřovačů, přístrojů pro noční vidění a v neposlední řadě 40 mm granátometu Heckler & Koch HK AG-C. Další zbraně, které používají jsou například zkrácené verze karabiny C8 CQB, samopaly MP5, lehké kulomety Minimi, odstřelovací pušky řady L96A1 v různých rážích atd. Do konce 90. let používali používal regiment americké útočné pušky M16.
Mimo vlastních zbraní používá jednotka i zbraně nepřátel, např. při tzv. false-flag operacích, ve kterých je nežádoucí prozrazení zapojení britské vlády. Vojáci se proto učí používat doslova ze všech možných zbraní.

Vybavení SAS
Vybavení SAS

zdroj: youtube.com

Výcvik

Dostat se do pravidelných útvarů speciálních sil Spojeného království je pro širokou veřejnost nemožné. Nynější členové Britských ozbrojených sil mohou žádat o vstup do výběrového řízená speciálních jednotek, ale většina kandidátů pochází od výsadkových jednotek. Výběry probíhají dvakrát za rok, v létě a v zimě, v Sennybridge v Brecon Beacons. Výběr obvykle začíná s asi 200 potencionálními kandidáty, výběr trvá po dobu pěti týdnů. Jako první po příjezdu absolvují kandidáti test osobní zdatnosti a každoroční kondiční test. Poté pochodují krajinou jak nejrychleji to jde, každým dnem se zvyšuje vzdálenost, a vrcholí tím, čemu se říká Endurance. Endurance je pochod na 64 km s veškerým vybavením přes vrcholek Pen y Fan a to vše za pouhých 20 hodin. Na konci musí být kandidáti schopni uběhnout 6,4 km za 30 minut a uplavat 3,2 km za 90 minut.

Ale to ještě není konec, následuje etapa v džungli, ta se koná v Belize, Bruneji nebo v Malajsii. Kandidáti se učí navigačnímu umění, patrolování, pohybu v džungli a umění přežít v džungli. Pak se vrací do Herefordu, tam dokončí přípravu v bojové taktice, naučí se zacházet a používat různé zbraně a účastní se mnoha cvičení v boji o přežití, poslední je týdenní útěk. Kandidáti jsou zformováni do patrol, nedostanou nic víc, než krabičku s vybavením pro přežití. Oblečeni jsou do starých uniforem z Druhé světové války. Poslední etapa je nejvíce vyčerpávající, jedná se o odolnost vůči výslechů trvající po dobu 36 hodin.

Výcvik SAS
Výcvik SAS

zdroj: youtube.com

Obvykle projde skrze tuto etapu, která končí zmíněným pochodem přes pahorek jen 15-20% kandidátů. Zhruba z 200 uchazečů vypadne většina z nich hned během několika prvních dnů a do konce jich zůstane okolo třiceti. Ti, kteří úspěšně dokončí všechny fáze výběrového řízení jsou odměněni tak, že jsou přesunuti do operační eskadry.

Válečná vyznamenání

V Britské armáda se válečná vyznamenání udělují regimentům, které aktivně vykonávaly službu ve významné kampani, obecně s následným vítězstvím. Special Air Service byla oceněna za skvělé výkony v následujících konfliktech: Kampaň Severní-Západní Evropa 1944-1945, Tobruk 1941, Benghází, Severní Afrika 1940-1943, Vylodění na Sicílii, Termoli, Valli di Comacchio, Itálie 1943-1945, Řecko 1944-1945, Adriatic, Blízký východ 1943-1944, Falklandy 1982, Západní Irák, Válka v Zálivu.
Facebook komentáře

Leave a Reply

avatar
  Subscribe  
Upozornit na

Oblíbené články