Ruské speciální jednotky Specnaz byly založeny v roce 1994 a zanikly roku 2008, konkrétně 1. srpna. Pozor, nejednalo se o jedinou jednotku či jednotky stejného určení, ale o celý soubor nejrůznějších vojenských útvarů, s rozličným zaměřením. Specnaz spadal pod specializovaný motostřelecký prapor a 1. ODON VV MVD RF, prvním velitelem byl plukovník Zajcev.

Povězme si ještě něco k názvu „Specnaz“. Je to zkrácené označení pro vojska specialnogo naznačenija. Toto pojmenování poměrně rychle zdomácnělo nejen v Rusku, ale také ve zbytku světa. Není pochyb o tom, že se jednalo o velice uznávanou část ruské armády, známou svým neobyčejně náročným výcvikem.

Nasazení a zaměření jednotek Specnaz

Specnaz zahrnoval jak pozemní, tak vojenské jednotky, řadily se sem ale také speciální služby, použitelnost byla tedy velmi pestrá. Hovoříme především o účasti na misích, při kterých je nutno zadržet zvláště nebezpečného pachatele, nebo o takových akcích, při nichž jsou potlačovány masové demonstrace. Jednotky Specnaz mohly být oporou při únosech, likvidaci kriminálních a teroristických skupin či při osvobozování rukojmích a uplatnili se také jako pořádkové síly či při realizaci speciálních vojenských misí.

zdroj: youtube.com

Čečenské mise

Nejvíce se Specnaz zviditelnily v bojích proti čečenským povstalcům:

  • Březen 1995– útok na Groznyj, zahynul zde plukovník Zajcev
  • Březen 1995– další akce proti čečenským bojovníkům
  • 14.
  • erven 1995– osvobození rukojmích a zneškodnění banditů pod vedením Šamila Basajeva
  • Prosinec 1995– boje proti čečenským zbojníkům pod vedením Radujeva
  • Léto 1996– doprovod zásobovacích konvojů a hledání povstalců z Grozného
  • 6. Srpna 1996– prudké boje proti povstalcům v Grozném, ruské jednotky se zde ocitly v obklíčení

Výcvik

Výcvik vojáků pro Specnaz začínal ještě před nástupem do základní vojenské služby, kdy se mladí adepti, většinou z řad atletů a jiných sportovců, stali součástí akademií VDV nebo DOSAAF. Mohlo se ale jednat také o převelené vojáky z jiných jednotek, na základě doporučení a skvělých výsledků. Každopádně hovoříme o jednom z vůbec nejnáročnějších výcviků z globálního pohledu, jehož průběh byl totožný s reálnými bojovými podmínkami.

Vše začínalo krátkou leč velmi intenzivní fází, při které kadeti procházeli základním výcvikem. Následně byli ti nejlepší přemístěni do ještě náročnější fáze, při které byli rozděleni do menších skupin a z nich byli následně vybíráni znovu ti nejvýjimečnější a také takoví jedinci, kteří disponovali skvělými velitelskými schopnostmi.

Vojáci, kteří prošli úspěšně i tímto tvrdým kurzem, byli převelováni na speciální ruskou vojenskou školu známou jako VDV. Není tajemstvím, že během této první části výcviku Specnaz se vyskytovalo mnoho případů šikany, ale také byly běžně praktikovány fyzické tresty. Nedílnou součástí se staly rovněž nejrůznější metody zocelování při výsleších, či mučení. Bojové podmínky panovaly již ve výcvikových prostorách, při nácviku bojových situací byla například používána pravá krev a zabezpečení bylo pouze minimální. Poměrně často se využívala ostrá munice či nebezpečné látky a výbušniny a občasná úmrtní nebyla ničím zvláštním.

Dle výsledků pak byli vojáci rozdělování, a buďto je zařadili pod některý z praporů Specnaz, nebo se dostali rovnou k elitním jednotkám, jako KGB či GŠT. Tyto podmínky byly charakteristické pro pozemní vojska, ale také pro oddíly ruského námořnictva.

Současné zbraně a uniformy

Jednotky Specnaz v moderní éře byly vybavené velmi kvalitními ručními zbraněmi, jako je samopal SR-2 Veresk s průbojným nábojem, nebo puška s tlumičem VSS Vintorez. A nechybí ani útočné pušky, které vychází z legendárního modelu Kalašnikov.

Uniformy jsou zajímavé tím, že jejich vzhled je totožný s běžnými uniformami výsadkářů, nenajdete na nich žádné zvláštní znaky, předpokládá se ovšem, že v případě globálního konfliktu by byly použity stejnokroje NATO.
Facebook komentáře

Leave a Reply

avatar
  Subscribe  
Upozornit na

Oblíbené články