Svízel je vytrvalá, 10 až 40 cm dlouhá bylina. Lodyha je přímá, obvykle nevětvená a 4hranná. Listy jsou v 6 – 9četných přeslenech, eliptické nebo podlouhle obvejčité, osinkaté nebo hrotité. Květenství jsou koncová lata vidlanů, koruna nálevkovitá, bílá. Kvete od května do června.

Výskyt

Najdeme jej v listnatých lesích, jako jsou bučiny, bukohabrové, dubohabrové, na subalpínských trávnících, smrčinách, pasekách a podél lesních cest. Preferuje čerstvě vlhké, humózní, hlinité, kypré, výživné a kyselé až slabé zásadité půdy.

Použití

Sbíráme kvetoucí nať, která se sbírá na počátku květu, tedy v květnu. Suší se co nejrychleji ve stínu, při umělém sušení za teplot do 40 °C. Při neopatrném sušení droga snadno hnědne. Uchovávat ji musíme v dobře uzavřených nádobách tak, aby byla chráněna před světlem.

Droga má poměrně silný uklidňující účinek, působí lehce močopudně, příznivě působí při střevních bolestech z nadýmání, ledvinových kamenech, působí proti křečím, hlavně se užívá ale při nespavosti, přepracování, bušení srdce, hysterii či menstruačních potížích nervového původu. Fermentací kumarinu vzniká dikumarol, který výrazně snižuje srážlivost krve, toho se využívá při léčbě trombóz, zánětu křečových žil, hemeroidů nebo následků srdečních infarktů.

Drogu můžeme podávat jen krátkodobě a v přiměřených dávkách. Při předávkování se mohou objevit bolesti hlavy, zvracení, závratě, v extrémních případech může dojít k zástavě dechu a smrti. Při dlouhodobém podávání může dojít k poškození jater. Z těchto důvodů je svízel vonný jen zřídka podáván samostatně, obvykle je přidáván do směsí.

Obsažené látky

Obsahuje zejména kumarinové glyklosidy (z nichž se uvolňuje kumarín), glykosid asperulosid, třísloviny, hořčiny, organické kyseliny, vitamín C, silici, amid kyseliny nikotinové. Obsah účinných látek je největší na jaře, na podzim klesne asi na jednu šestinu.

 
Facebook komentáře

Leave a Reply

avatar
  Subscribe  
Upozornit na

Oblíbené články