Taktické vesty jsou stále hlavní výsadou speciálních armádních, policejních, případně záchranářských složek, ale díky svým funkcím si stále častěji nachází uplatnění také u amatérů. Nyní si je můžou pořídit také dobrodruhové, kteří se rádi potulují v přírodě. Tedy rybáři, hobby lovci nebo milovníci různé adrenalinové zábavy dnešní doby, jako je třeba Paintball nebo Airsoft.

 

Na pultech se dokonce objevují základní hobby taktické vesty, vhodné pro lehčí aktivity, jako je turistika. E-shopy zaměřené na army potřeby tu a tam představí i nějakou tu dětskou taktickou vestičku, vhodnou pro nejmenší bojovníky. Zatím se však jedná spíše o světlé výjimky, přesto, že lepší dárek pro chlapce budete těžko shánět.

Taktická vesta
Taktická vesta

zdroj: fotobanka pixabay.com

 

Co vše má mít správná taktická vesta?

 

U taktické vesty mají velikou důležitost kvalitní materiály. Ty bývají většinou kombinací syntetických vláken a nabízí tak velkou odolnost v jakémkoliv prostředí, i tom nejextrémnějším. Za zmínku jistě stojí také specializovaný materiál Cordura. Další nezbytností jsou různé kapsičky, umožňující vložení rozmanitých pomůcek, nářadí, ale také zbraní. Taktická vesta by měla být vybavena řemeny a pásy, které se dají dokonale nastavit a přizpůsobit tělu. Vždy svou vestu mějte přiměřeně utaženou, tak aby neplandala, ale aby zároveň nestahovala a nebránila ve snadném pohybu. Rozlišujeme ramenní popruhy a bederní stahovací pásy. Některé vesty pro taktické a lovecké účely jsou pro větší pohodlí a ochranu vybaveny polstrováním. Někdy pouze v přední části, jindy je celý tento outdoor doplněk vypolstrován, takže se cítíte i při náročné akci příjemně.

Podšívky a izolace

Pohybujete-li se často v přírodě, velmi dobře víte, že je velmi důležitá také izolace proti chladu a vlhku. Takovou izolaci zajistí u taktických vest podšívka. Vyrábí se nejčastěji ze síťového materiálu, pro větší lehkost, ale může se jednat také o silnější izolační vrstvu určenou pro zimní období.

 

 

Vesta pro rybáře
Vesta pro rybáře

zdroj: fotobanka pixabay.com

Další vychytávky:

• Poutko pro rychlé odtažení

• Odnímatelný pás pro samostatné nošení

• Suchý zip

• Vyztužení proti střelám- u neprůstřelných a balistických vest

 

Balistické vesty

Zvláštní kategorii zde tvoří balistické vesty. Patří sice do stejné oblasti, rovněž je to taktická výstroj pro profesionály i amatéry, ale je zde jeden malý rozdíl. Tyto vesty jsou především mnohem odolnější a tvoří jednolitý kus. Musí splňovat požadavky na maximální ochranu proti zbloudilým střelám a střepinám.

Neprůstřelné vesty

Mezi balistické vesty řadíme také neprůstřelné vesty, které asi zná většina lidí mnohem lépe. V podstatě lze také říci, že se jedná o vesty taktické, ovšem specializované a určené skutečně především do bojové akce. Nemusí se jednat vždy o skutečné válečné pole, ale třebas o líté souboje v paintballu či airsoftu. Pro tyto sporty se vyrábí ale spíše speciální odlehčené formy. Zpočátku byly nejvíce rozšířené neprůstřelné vesty, jejichž konstrukce sestávala z nylonových vláken, kombinovaných s kovovými destičkami. Tyto vesty byly pochopitelně těžší. Dnes již je běžnější kevlar, případně velmi moderní vlákno Spectra, které se zalívá vrstvami pryskyřice.

Střelecké vesty

Exitují ale také střelecké vesty. Ty si nepleťte s neprůstřelnými, mnohdy totiž neprůstřelné nejsou a slouží pouze k uložení nábojů, zásobníků a dalších pomůcek střelce. Střelecká vesta slouží profi sniperům, stejně jako vyznavačům taktických a vojenských her.

A co dámy?

Co myslíte, hodí se taktické vesty také pro dámy? Jistě, že ano. Dnes už není ničím překvapivým, že ženy se věnují různým adrenalinovým aktivitám v přírodě, stejně jako vesele rybaří, loví, nebo si dokonce také hrají na vojáčky. I proto se objevují designově vyšperkované vesty určené spíše pro něžné pohlaví. Jinak jsou ale tyto doplňky vojáků unifikované.

Důmyslné zavazadlo

Taktická, balistická nebo neprůstřelná vesta, to je nejen ochrana před kulkami a nepříjemná zátěž. Je to také hřejivý doplněk oblečení a samozřejmě zavazadlo, které je vždy po ruce. Do vesty a spousty kapsiček můžete snadno vložit například:

• Nože

• Pistole

• Nářadí

• Náboje

• Rybářské pomůcky

• Potraviny, nápoje, koření

• A cokoliv, co využijete při pobytu v přírodě a nejen tam
Facebook komentáře

Leave a Reply

avatar
  Subscribe  
Upozornit na

Oblíbené články