Útvar rychlého nasazení ÚRN nebo také URNA se řadí ke speciálním policejním jednotkám České republiky, s působností na celém území. Toto uskupení slouží především k ozbrojeným akcím vůči různým teroristickým narušením, význam má ale také při dopadení velmi nebezpečných či vlivných pachatelů, nebo při potírání organizovaného zločinu. Jen si vzpomeňte nanekonečně se táhnoucí kauzu Davida Ratha, kterého s jeho komplici dopadla právě URNA.

Historie ÚRN

Vznik speciálních jednotek URNA se datuje do roku 1981, tehdy ještě v rámci SNB. Od roku 1985 se jednalo o složku Odboru zvláštního určení, v tehdejších dobách známého také jako OZU. Po revoluci v roce 1989 již byl ÚRN dán status jednotky, která má pole působnosti na celém území republiky a jejím hlavním nadřízeným je náměstek prezidenta policie. Právě on dává URNĚ pravomoci k výkonu zásahů, po schválení Ministerstvem vnitra.

Výběrové řízení a přijetí členů

Členové jednotky URNA jsou vybíráni velice pečlivě a také jejich výcvik je následně neméně obtížný. Jen ti nejlepší se mohou stát součástí těchto efektivních policejních jednotek. Výcvik probíhá opravdu intenzivně jak na fyzické, tak také na psychické a morální bázi. Minimální věk nutný pro vstup do jednotek ÚRN je 23 let, rovněž je nutné mít odslouženy alespoň tři roky u Policejních složek České republiky. Podmínkou je také řidičský průkaz skupiny B nebo středoškolské vzdělání a samozřejmostí je dobrý fyzický a psychický stav uchazeče. Pakliže zájemce splní tyto výše uvedené předpoklady, již mu nic nebrání v tom, aby se účastnil výběrového řízení. To probíhá ve třech fázích:

Fáze 1

V první fázi výběrového řízení je velmi důkladně prověřena fyzická kondice uchazeče, rovněž je provedeno zevrubné lékařské vyšetření. Nechybí ani soubor psychologických testů, při nichž stráví zájemce ne právě příjemných až 8 hodin otázek a odpovědí. Podstatný je také test fyzické zdatnosti, který zahrnuje běh na krátkou i delší vzdálenost, soubor základních cviků jako jsou sedy lehy či kliky, plavání na 400 metrů, překážkovou dráhu a šplh do výše 4,5 metru.

Fáze 2

Druhá fáze je podobně jako fáze číslo jedna obecná a univerzální, jejím cílem je zjistit, jak se bude adept chovat při extrémních situacích a při té nejvyšší fyzické zátěži. V tomto případě se uchazeči vydají na dlouhý pochod, který trvá celých 6 dnů, samozřejmě s plnou polní. Je prověřena vůle, výdrž a síla každého z jedinců. Charakteristické pro tuto etapu vstupního výcviku je také omezení přídělů potravin a testování chování při jejich nedostatku.

Fáze 3

Na závěr absolvují uchazeči pohovor s komisí, jejíž otázky jsou směřovány do více osobní roviny a cílem je zjistit morální vlastnosti a motivaci pro tento typ policejní služby. Pokud se vám podaří projít, čeká na vás již náročný výcvik.

Typy výcviku:

 Střelecký výcvik

 Takticko-speciální výcvik

 Sebeobrana a fyzická příprava

 Výškové a jinak náročné práce

Výzbroj a výstroj

Mezi výzbroj speciálních jednotek URNA se počítá celá řada krátkých i dlouhých zbraní, ale také jiných pomocníků.

Jako příklady těch nejvíce využívaných si můžeme uvést:

 Pistole Glock 17, 26

 HK MP5

 FN 90

 Granátomety HK 69

 SA-58

 Útočná puška AK 47- při zahraničních misích

 Ostřelovací pušky HK 417, Sako TRG-42 či AW 50

 Brokovnice Benelli M-3T

 Vrhač granátů RV-85

 Různé nástroje, jako beranidla a páčidla

 

Na závěr si popišme výstroj jednotek URNA, dle které je snadno poznáte. Většinou je ale můžete detailně zahlédnout bohužel pouze v případě, že jste svědky zločinu, nebo rovnou jeho účastníkem :-). Součástmi této výstroje jsou: taktická vesta, přilba z kevlaru, taktické brýle, taktické rukavice, útočný nůž, kukla černé barvy, sedací úvazek, kolenní chrániče, vysílačka,ochrana sluchu, pouzdro na zbraň a zajisté také typická, univerzálně maskovaná uniforma.
Facebook komentáře

O komentujte

avatar
  Subscribe  
Upozornit na

Oblíbené články