Při uštknutí hadem jde o bolestivé bodné rány, které mají tendenci ke krvácení a zanícení. Při kousnutí hadem ale vždy nemusí dojít k uštknutí, had totiž jedem šetří a až během útoku se rozhoduje zda jet použije nebo ne. Podle statistiky z 1000 kousnutí je pouze polovina uštknutí a pouze jedno úmrtí. Na rozdíl od toho je infekce velmi častou komplikací kousnutí.

zdroj: youtube.com

Typy jedů

  • Hemotoxin, neboli rozpad krvinek. Způsobuje otoky, modřiny, puchýře.
  • Neurotoxin, nebo také poškození nervů. Hlavními projevy jsou změna citlivosti, mravenčení, otoky a křeče.
Had v teráriu
Had v teráriu

zdroj: youtube.com

Ošetření hadího uštknutí v Česku

V Česku se vyskytuje pouze jeden druh jedovatého hada, a tím je zmije obecná. Případy uštknutí s následkem smrti se odehrávají pouze jednou za několik desítek let. Hlavním účelem ošetření je zpomalit vstřebávání jedu. Je dobré ránu dezinfikovat a nechat krvácet, aby se co nejvíce jedu vyplavilo.

Uštknutí hadem
Uštknutí hadem

zdroj: youtube.com

Postiženého je potřeba nechat v klidu a postižené místo umístit pod úroveň srdce, např. nechat pokousanou ruku nechat viset volně z nosítek. Převoz raněného je potřeba zajistit s co nejmenší námahou postiženého, nejlépe na nosítkách. Nedoporučuje se používat škrtidlo, riziko smrti je nízké a dlouhodobé škrcení může končetinu nenávratně poškodit, může dojít i k amputaci končetiny. K amputaci dojde zcela jistě pokud je končetina zaškrcena déle než hodinu. I odsávání jedu se nedoporučuje, nemá žádný efekt a navíc dochází k prokrvení rány a k rychlejšímu postupu k srdci. Nevyřezáváme tkáň, může dojít ještě k většímu poškození. Sérum aplikuje pouze profesionál, může nastat těžká alergická reakce, která je nebezpečnější než samotný jed. Pro bezpečnou aplikaci musí být zraněný v zázemí lékařské pomoci. Hady také není potřeba chytat kvůli identifikaci, mohlo by dojít k dalšímu uštknutí.

Rána po uštknutí
Rána po uštknutí

zdroj: youtube.com
Facebook komentáře

Leave a Reply

avatar
  Subscribe  
Upozornit na

Oblíbené články