Na přelomu let 1978 a 1979 vietnamská vojska vpadla do Kambodže. Vietnam svrhl vládu Rudých Khmerů v Kambodži a nastolil liberálnější provietnamskou vládu. Vietnamská vojska v Kambodži zůstávala až do roku 1989.

zdroj: youtube.com

Rámec událostí vietnamsko-kambodžské války

Po konci americko-vietnamské války se kambodžsko-vietnamské vztahy výrazně zhoršily. Vietnamským komunistům byl vytýkán nedostatek podpory a podepsání pařížské smlouvy. Ještě více vztahy zhoršilo geopolitické soupeření ČLR a SSSR.

zdroj: youtube.com

Ozbrojené konflikty byly na státních hranicích stále častější. V květnu 1975 kambodžské jednotky zaútočily na vietnamské ostrovy Phu Quoc a Thu Chu, tím se dostali do vietnamského pohraničí. Odpovědí Vietnamu bylo obsazení kambodžského ostrova Poulo Wai. Rudi Khmerové ve vlastních řadách prováděli čistky provietnamských stoupenců.

Založením komise, která měla dohlížet na řešení nesrovnalostí na hranici, bylo navázáno letecké spojení mezi Hanojí a Phnompenhem. Tímto se také dočasně zlepšily vzájemné vztahy.
Pol Pot se v roce 1977 opět dostal do čela Kambodže, tím pohraniční střety znovu zesílily. V září 1977 na vietnamské území vtrhly čtyři jednotky kambodžské armády, pobily tisíce vietnamských civilistů. Vietnam do oblasti vyslal celkově 78 tisíc vojáků, ti pronikli až k okrajům kambodžských měst Svay Rieng a Kompong Cham.



Když se vietnamské jednotky stáhly, Rudí Khmerové to považovali za vítězství a odmítli jakákoliv diplomatické jednání. Rudí Khmenové pokračovali v protivietnamských čistkách. Kambodža si také dělala nároky na jihovietnamskou deltu Mekongu, která bývala do roku 1698 součást Kambodže a kde stále žila velká khmerská menšina.

Invaze Vietkongu do Kambodže
Invaze Vietkongu do Kambodže

zdroj: youtube.com

Vietnam začal podporovat vnitřní odboj proti Rudám Khmerům ve východní Kambodži a vytvářet bojové jednotky. Vietnam stále usiloval o diplomatické řešení, Rudí Khmerové však jednání odmítali. Kampučská sjednocená fronta pro národní osvobození, která vznikla za podpory vlády, sjednocovala odpůrce Pol Potova režimu.

V jejím čele stál Heng Samrin. Kambodža podnikala vojenské vpády do Vietnamu, při jednom z nich došlo k masakru v obci Ba Chúc, při kterém bylo zabito před 3 tisíce osob.

Vietnamská invaze
Vietnamská invaze

zdroj: youtube.com

Průběh operace Vietnamské armády

25. prosince 1978 do severovýchodní Kambodže vtrhlo dvanáct vietnamských jednotek a tři pluky Kampučské sjednocené fronty pro národní osvobození, proti nim stály čtyři divize a tři nezávislé oddíly Rudých Khmerů. Kampong Chau, Phumi Prek Khsay a Tani, v těchto městech došlo k hlavním střetům. Rudí Khmerové nebyli schopni vzdorovat a rozprchli se do těžko přístupných oblastí západní Kambodže, kde vedli s podporou USA a ČLR deset let partyzánskou válku.

Po Phnompenhově kapitulaci 7. ledna 1979 vietnamské jednotky dobyly zápodokambodžská města Battambang a Siem Reap, Čína na oplátku napadla Vietnam.

zdroj: youtube.com

Heng Samrin se stal prezidentem nově vytvořené Kampučské lidové republiky, podporovalo jej několik divizí vietnamské armády. Proti této vládě bojovaly jednotky Rudých Khmerů a další dvě protivietnamská povstalecká hnutí. Vietnam chtěl zlepšit své mezinárodněpolitické postavení, proto do konce 1988 stáhl 50 tisíc vojáků z Kambodže a 26. září 1989 oznámil stažení všech jednotek z Kambodže.

0 0 votes
Article Rating



Facebook komentáře

Subscribe
Notify of
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments

Oblíbené články