Přilba je nepostradatelnou součástí každého vojáka, protože chrání nejsložitější orgán celého těla – mozek. Pokud by vojáci nevyužívali ochranné vojenské helmy, všechny boje v naší historii by si vyžádali mnohem více obětí na životech.

Od starověku do dnešních dob

Ve starověku měly helmy k tělesným pancířům pouze nejvyspělejší vojska, například římské chránili oblast zátylku kdežto řecké obličej. Mimo ochrannou funkci sloužili také k odlišení velitelů.

Ve středověku se objevily přilbice, které u rytířů zdobil navíc erb nebo klenot hlásající příslušnost k urozenému rodu. Později se přizpůsobovaly také ochraně očí, tzn. měly sklopné hledí.

V raném novověku se začalo ustupovat od složitých helem a začala se upřednostňovat funkčnost nad honosností. S postupem času byly zavedeny různé vojenské čepice, které si však dlouho své slávy neužily, na přelomu století se opět navrátily přilby.

20. století probíhalo ve znamení světových válek. V té první došlo k zavedení britských přileb typu Mark II. V druhé světové válce je nahradily americké M1 přilby, později se objevily kevlarové helmy PASGT.

Dnes se využívají především helmy Mich 2000 nebo plastové Pro – Tec, avšak ty chrání pouze proti úderu.

Helma vojenská

zdroj: fotobanka pixabay.com

Současná nabídka

Snad v každém army shopu dnes pořídíte nějakou vojenskou helmu, můžete vybírat mezi autentickými, cvičnými helmami nebo replikami. Speciální oddíl nabídky armádního vybavení tvoří airsoftové helmy, které jsou odlehčené.

Takovým bonbonkem je balistická helma, obzvláště její nová generace. Například helmy vyvíjené pro americkou armádu mají chránit také před chemickým či biologickým útokem a počítá se i s určitou ochranou proti radiaci.

Samozřejmostí je také neprůstřelná helma, ale z důvodu vysoké váhy jsou přilby od 1. světové války spíše protistřepinovou záležitostí.

0 0 votes
Article Rating



Facebook komentáře

Subscribe
Notify of
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments

Oblíbené články