Stavění stanu, běhání v noci nebo třeba hledání něčeho doma v podkroví vždy usnadní pořádně výkonná čelovka. Dalším plusem je, že máte volné ruce. Moderní čelovky využívají jen a hlavně LED a díky nim dlouho svítí.

Jak tedy poznáme dobrou čelovku od té horší? A jak si vybrat tu nejvhodnější pro vás?

I když se může zdát, že čelovka se hodí jen pro horolezce a další jeskyňáře, není to pravda. Praktické je i pro starší osoby, kempaře a dokonce i děti. Hodí se pro každého člověka, který aspoň občas potřebuje volné ruce a zároveň pořádné osvětlení v noci.

 

Typ světelného paprsku u čelovky

Obvykle se setkáte se třemi typy:

  • Široký – nejlepší pro obecné záležitosti kempování, jako je oprava prádla a obuvi nebo čtení map. Tento typ paprsku nejde tak daleko jako ostatní typy, ale v případě práce na blízko ho nemůže nic porazit.
  • Bodový – vzhledem k tomu, že její výstup je velmi úzký, lze ji použít k prozkoumání terénu i velmi daleko před vámi.
  • Nastavitelný – kombinuje oba extrémy (a obvykle několik mezilehlých hodnot), což je v závislosti na situaci mnohem flexibilnější.

Světelný výkon čelovky v lumenech

Lumen je jednotka světelného toku (světelný tok vyzařovaný v prostorovém úhlu 1 steradiánu bodovým zdrojem, jehož jas je 1 kandela ve všech směrech). Je úžasné, že tato hodnota může být co nejvyšší, ale na druhou stranu to logicky ovlivní trvanlivost vašeho článku.

Obvykle také platí, že čím jasnější je světlo, tím větší je jeho světelný tok. To má často dostatečný účinek na výrobce čelovek: zkrátka samotný výkon není nic, pokud jej výrobce čelovek nepoužívá účinně (tj. jej řídí a zpracovává).

zdroj: youtube.com

Dosvit čelovky v metrech

Hlavním důvodem, proč tento typ světla vůbec existuje, je přivést ho do oblasti, kterou chcete rozjasnit. Čelovky jsou výrobcem testovány na vzdálenost (v metrech), kterou září. Lumeny vám řeknou, jak jasné bude světlo a dosvit vám řekne, jak daleko jej můžete dosáhnout v terénu.

Váha čelovky

Většina moderních světlometů, včetně baterií, je relativně lehká – žádná z nich nepřesahuje 200 gramů. Na nižší úrovni není potřeba nic většího, ale za vysoký výkon a jas musíte v případě potřeby zaplatit větší váhou.

V dnešní době existují také modifikovatelné typy – například můžete přidat externí baterii, abyste prodloužili životnost. Ale to jsou věci vhodnější pro horolezce atd.

Režimy čelovky

Doslova každá čelovka nabízí minimálně dvě různé věci: „Max“(maximální) a „Low“ (nízký). Někdy však existují režimy „Strobo“ (blikání), „Mid“ (střední výkon), „Boost / Zoom“ (pouze u lepších modelů a na krátkou dobu, asi 10–20 sekund, přidává další záři na úkor větší likvidace baterií).

zdroj: youtube.com

Další výbava čelovky

Zde výrobci mohou přidat podle fantazie cokoliv:

  • Červený režim – užitečné, protože červené světlo je nejblíže našemu nočnímu vidění.
  • Stabilní světlo / variabilní výstup – Když je baterie téměř vybitá, záře a výkon by se měly normálně snižovat. Toto však umožňuje udržovat ji neustále konstantní. Na druhé straně v tomto režimu čelovka najednou zhasne a je to. Postupná slabost vám řekne, jak brzy se čelovka vypne, a máte čas se na to připravit.
  • Vodotěsné – každá dokáže aspoň trochu odolat sněhu a dešti. Najdete také vysloveně vodotěsné modely. Někteří dokonce přežijí ponoření.
  • Sklopení čelovky – užitečné, když čtete něco večer, například mapy.
  • Tlačítko napájení – Přepínání mezi provozními režimy může být obtížné. Ale i ta nejjednodušší možné ovládání má své výhody. Takže vše jen jedním prstem. Některé dokonce mají speciální zámek a je potřeba mít tlačítka dvě, aby se nezapnula sama v
  • Li-Ion nebo NiMH baterie – čelovky postavené na lithiových bateriích jsou lepší než alkalické baterie v mrazivých podmínkách. NiMH s nimi také pracuje a v zimě jsou slušné.
  • Externí baterie – obvykle v sadách po 4. Přidá se dozadu, aby odlehčili čelo, ale pocitově je to vše neohrabané.Facebook komentáře

Leave a Reply

avatar
  Subscribe  
Upozornit na

Oblíbené články