Plynové masky jsou určeny pro ochranu jemných obličejových partií a očí, ale především dýchacích cest. Jejich smyslem je zabránění proniknutí nebezpečných látek z ovzduší do dýchacího systému člověka, zejména při zasažení biologickými nebo chemickými zbraněmi, ale také při nezaviněných únicích plynů a v podobných situacích. Plynová maska by měla bez potíží ochránit před pevnými látkami, jako jsou prachové částice, před kapalnými aerosoly či plynnými substancemi.

zdroj: fotobanka pixabay.com

Typy filtrů u masek

Plynové masky můžou mít nejrůznější tvary a způsoby použití, tím nejdůležitějším ovšem vždy zůstane typ samotného filtru, primární to součásti.

Základními typy filtrů jsou:

 Lícnicový filtr- starší typ filtru masky, většinou tvaru trojúhelníku, který se již ale stává nevhodným pro náročnost výměny při zasažení. Masku je totiž nutné zcela sejmout.

 VOF- jinak řečeno Velký Ochranný Filtr, může mít váhu kolem 1kg a je připevněný speciální hadicí, při čemž je umístěn nikoliv na masce, ale v brašně.

 MOF- Malý Ochranný Filtr váží do půl kilogramu a je připevněn přímo k masce, jeho tvar je většinou okrouhlý. Hovoříme o nejvíce využívaném typu filtru plynové masky současnosti. I z rozdělení výše vyplývá, že ochranné filtry plynových masek se dále dělí podle obsahu náplně, a to na malé, střední a velké.

filtr do masky
Filtr do masky

zdroj: fotobanka pixabay.com

Základní součásti plynové masky a materiály

Moderní plynové masky se vyrábí povětšinou z velice odolné, neprodyšné, pružné a zároveň pevné gumy, další komponenty mohou být z plastu, skla, plexiskla, filtry bývají běžně z nerezových kovů.

Mezi hlavní součásti plynové masky patří:

 Lícnice- většinou se vyrábí ze speciální gumo-textilie, slouží k ochraně obličeje, nachází se v ní průřezy pro oči.

 Vdechovací ventil

 Vydechovací ventil

 Úchytné zařízení- je připevněné přímo k masce, většinou se jedná o soustavu pružných řemínků, sloužících k uchycení masky k hlavě.

 Ochranný filtr- uvnitř této nejdůležitější části masky jsou látky proti dýmu, ale také aktivní uhlí, můžou se zde nalézat i jiné látky sloužící k eliminaci škodlivin různých druhů.

Barevné značení masek

S pomocí barevného označení, ale také čísel a písmen je možné rychle určit, o jaký typ filtru se jedná. Na filtru se nachází různě barevné proužky s písemným značením, stejně jako s třídovým číslem ukazujícím účinnost. Samotný pruh udává kategorizaci látek, pro které je daný typ určen. Písmenko pak ještě více specifikuje zaměření na různé škodlivé či jedovaté látky. Označení může být kupříkladu: A3B1K2 na zeleném pruhu.

Jak použít plynovou masku

Hovořme o nejběžnějším typu masky s kulatým filtrem, kterou všichni známe třeba ze základní školy a cvičných poplachů. Při ohrožení nebo právě výcviku je nejprve třeba sundat jakoukoliv pokrývku hlavy a pokud možno stáhnout vlasový porost. Následně uchopte masku a sejměte ochrany filtrů, připevněte filtr, většinou závitem. Nyní je nutné přestat na chviličku dýchat, nasadit plynovou masku na obličej, a to tak, že začnete u brady a skončíte v podstatě u temene hlavy. Utáhněte všechny řemínky a vyzkoušejte, zda maska dobře sedí a příliš se nemlží. Doporučuje se být hladce oholen a nenosit do masky brýle, když tak kontaktní čočky.

kvalitní plynová maska

zdroj: fotobanka pixabay.com

Kupte tu nejlepší plynovou masku

Ne každý je specialistou na plynové masky a znalcem jejich historie, ta je ovšem již poměrně dlouhá, první se objevily dokonce už před 1. světovou válkou a dodnes jsou nezbytným vybavením vojáků, policistů či hasičů. Pokud máte doma starší masku, ještě to neznamená, že byste ji nemohli v případě nutnosti použít, jen prověřte, zda funguje správně a materiály nejsou narušené. Při koupi byste se pak mohli řídit následujícími zásadami:

 Nekupujte masku, která má zjevná vnější narušení či poškození

 Vždy si masku řádně vyzkoušejte

 Pokud možno nekupujte v bazaru, vždy je lepší nová maska

 Požadujte návod na použití, nejlépe ve Vašem jazyce

 Prověřte, zda jsou splněny všechny normy a produkt je schválený

 Vyzkoušejte funkčnost tak, že zakryjete filtr rukou a nadechnete se, plynová maska by se správně měla přisát k obličeji, neměla by mlžit.

tým terčík.cz
Facebook komentáře

Leave a Reply

avatar
  Subscribe  
Upozornit na

Oblíbené články