Survival čištění vody přírodně i jinak

Jakmile se při vašich cestách přírodou nedostanete k čisté vodě v poměrně krátkém čase, může to být velký problém. Potíže ale mohou nastat také při nalezení vodního zdroje, který je znečištěný. Vlastně většina přírodních vodních zdrojů jsou více či méně znečištěné, dokonce mohou obsahovat škodlivé bakterie, exkrementy zvířat nebo uniklé chemikálie. Naštěstí je možné využít některé klasické i poněkud modernější způsoby, jak vodu zbavit nečistot a učinit ji poživatelnou.

brčko na filtraci vody
brčko na filtraci vody

Přírodní metody čištění vody

Asi každý ví, že špinavou vodu lze převařit a většinou to postačí k tomu, abyste mohli pít. Ne vždy ale máte možnost rozdělat oheň či vytvořit jiný zdroj tepla, v takových případech můžete využít následující způsoby čištění nebo způsoby, jak čistou vodu získat.

Vytvoření otvoru v zemi

Čistou tekutinu si opatříte tak, že vyhloubíte otvor v zemi, ten pak zakryjete látkou, v jejímž středu by měla být prohlubeň. Postačí tedy stabilizovat látku na krajích a do středu vložit vhodně velký kámen. Ranní rosa se už postará o zbytek a vy budete moci sbírat čistou vodu, i když spíše v menším množství.

Jak vytvořit přírodní filtr?

Filtrů dnes můžete zakoupit celou řadu typů, nicméně můžete si takový vlastní filtr vyrobit v přírodních podmínkách. Jak? Základem všeho jsou tři kapsy, které se umístí nad sebe, například se zavěsí na trojnožku z kůlů, může se jednat klidně o vaše svršky. Do horní kapsy budete lít tekutinu, do prostřední pak vložte čistý písek, ve spodní by se měly nacházet například uhlíky z ohně. Pod filtr již dopředu umístěte vhodnou nádobu a čekejte, až blahodárná pročištěná tekutina steče dolů.

Jako filtr postačí trochu trávy

Zajímavým naturálním způsobem, jak si opatřit, ale zároveň i přefiltrovat vodu, je hrst trávy, kterou jednoduše vložíte do plastové uzavřené nádoby a necháte na slunci. Jednak bude docházet k vytváření kondenzátu, UV záření se pak postará o filtrování. I zde se ale bude ve výsledku jednat spíše o krizové množství vody pro krátkodobé přežití.

Jak filtrovat vodu?
Jak filtrovat vodu?

Moderní přípravky a pomůcky

Vše si můžete usnadnit s pomocí moderních přípravků a pomůcek pro čištění vody, jako jsou jednak nejrůznější mechanické filtry, ale také speciální chemické látky.

Moderní filtrace

Filtrace znečištěné vody za využití moderních pomůcek může probíhat s pomocí keramických filtrů, uhlíků, rovněž se využívají skelná vlákna či speciální tkaniny a filtrační papíry. Tyto materiály dokážou spolehlivě zadržet většinu nečistot a propouští pouze molekuly vody. Může to chvíli trvat, ale na závěr celého filtrování si můžete být jisti, že jste vodu zbavili všech nečistot, a to i mikroorganismů. K protlačení tekutiny se ve většině případů používají pumpy, se kterými se docela nadřete, než získáte alespoň trochu čisté vody, ale může to být životně důležité.

Filtrační systém na vodu
Filtrační systém na vodu

Zásadní je vždy čištění filtrů, ať už hovoříme o keramických či skelných, při použití uhlí nebo písků by měla přijít na řadu rovnou výměna. Filtry vody bychom si mohly rozdělit na mechanické a chemické, o těch nepřírodních si povíme více ke konci textu.

Zajímavou možností jsou UV filtry, pomalu ale jistě nahrazující mechanické a především chemické prostředky filtrace. Při čištění využívají samozřejmě ultrafialové záření ze slunce, prokazatelně ničící velké množství virů, bakterií a prvoků.

Chemické filtry

V minulosti se poměrně hojně využívaly chemické tablety k čištění vody, ty ale obsahovaly vysoké množství jódu a chloru, proto jsou postupně nahrazovány tabletami šetrnějšími k lidskému zdraví. Za výhodu chemického čištění tabletami, případně speciálními roztoky, můžeme považovat dobrou cenovou dostupnost, nevýhodou je ale poměrně dlouhá doba přípravy čisté tekutiny, může to trvat klidně i několik hodin.

Tablety na dezinfekci vody
Tablety na dezinfekci vodyFacebook komentáře

Leave a Reply

avatar
  Subscribe  
Upozornit na

Oblíbené články