Co si budeme povídat, nůž je důležitá součást výbavy. Přináším vám recenzi na UTON série 007, což je civilní verze českého vojenského nože. Předem upozorňuji, že nejsem nožíř, odborník na nože a tak dále. Tato recenze je psaná airsofťákem pro airsofťáky. Nebudu se zaměřovat na to, zda nůž projde dveřmi auta, protože ty asi na akcích nemáte potřebu probodávat. Zaměřím se na běžnou činnost v lese, přípravu jídla a podobně.

zdroj: fotobanka pixabay.com

První dojmy a zpracování Utonu

Když nůž dorazil, byl jsem příjemně překvapen. Mnou zkoušený kus byl vybaven koženým pouzdrem. To vypadá vážně hezky, už jen podle pouzdra poznáte, že nedržíte v ruce nějakou kudličku z tržnice. Pouzdro je ze světlé kůže, cvočky jsou lesklé stříbrné, což hezky vypadá, ale dost prozrazuje. Takže raději pouzdro obalte látkou, pokud ho chcete nosit do akce.

zdroj: fotobanka pixabay.com

Samotný nůž je vyroben z nerezové oceli a působí dost kvalitním dojmem. Ostří je hladké bez nějakých zoubků na trhání nepřítele, na druhé straně (falešné ostří) pokračuje pouze do půlky čepele. Zbytek je tupý a můžete si tak o něj opřít prsty při nějaké jemnější práci. Rukojeť je z gumy, poměrně krátká a široká a na dotek z příjemného materiálu. Osobně jsem zvyklý spíše na hubenější rukojeti, ale to neznamená, že je rozměr špatný. Každému padne do ruky jinak.

K noži Mikov Uton je příslušenství v podobě pilky a pilníku. Pilka má velké zuby a je jasně určena na dřevo, pilník je poměrně jemný, využití jistě má, ale v lese mě nic nenapadlo. Pilku nebo pilník na nůž „namontujete“ tak, že jej vložíte do výřezu v zadní části rukojeti a zajistíte čepem, kterým je zakončena šňůra, přidaná k noži také. Jednoduché, rychlé a pevné řešení.

zdroj: fotobanka pixabay.com

Používání nože Mikov Uton

Vzal jsem nůž do lesa, abych ho pořádně otestoval. Řezání do dřeva, bodání, nic takového není pro nůž žádný problém. Nijak jsem ho před použitím neostřil, byl otestován tak, jak byl vyroben. I po mnoha bodnutích je špička nože stále ostrá, neutrpěla žádné požkození v podobě uhnuté špičky apod. S řezáním to samé. Samozřejmě, pokud byste si otevírali nožem konzervu nebo byste zkoušeli nějakým jiným způsobem kov vs. kov, ostří to odnese.

zdroj: fotobanka pixabay.com

Také to chtělo pořádně vyzkoušet pilku. Výsledek můžete vidět na následující fotografii. Průměr stromku (již spadlého, abych neničil přírodu) byl zhruba 5-6 cm, rozhodně nešlo o malou větvičku. Větší průměr už takto řezat nepůjde, pilka zas tak dlouhá není. Řezání bylo maximálně úspěšné, pilka si se stromkem hravě poradila a na stavbu přístřešku nebo přípravy dřeva na oheň tak bude vítaným pomocníkem. Zkoušel jsem s Utonem řezat do dřeva i krátkým ostřím na „tupé straně“, také řeže dobře. Sice není účelem řezat touto stranou do dřeva, ale pro jistotu jsem to zkusil.

zdroj: fotobanka pixabay.com

Nožem sice můžete dřevo i nasekat, ale sekeru nenahradí, tady pilka vede. Menší klacíky, řekněme tak do centimetrového průměru, zvládnete useknout nožem bez velkého násilí.

Už jste někdy na akci zapadli do hustého křoví, trní, prostě neprostupného porostu? Já ano. Chtěl jsem tedy vyzkoušet, jak si nůž povede jako křovinořez. Ani tato zkouška nebyla pro Mikov UTON 007 dost tvrdá- křovím projdete bez problémů. Vyzkoušel jsem zdánlivě neprostupné ostružiní, které by vás bez nože jinak obalilo svými ostny. S nožem jsem prostoupil do hloubky relativně bez problému a bez škrábance. Takže pokud nemáte po ruce mačetu, ani UTON vás nenechá v křoví.

 

zdroj: fotobanka pixabay.com

Také to chtělo nůž otestovat při nějaké jemnější práci. Naostřil jsem s ním klacek, jako bych chtěl vyrobit stanový kolík. Ačkoliv se na jemné práce hodí spíše zavírací nožík, UTON nezklamal, pracuje se s ním hezky. Nebyl s ním žádný problém, rozhodně není neohrabaný.

zdroj: fotobanka pixabay.com

Mezitím jsem s nožem stále různě sekal a bodal. Pak jsem zkontroloval ostří. Žádné požkození, stále ostré. Na fotografiích je vidět cosi rezavého a cosi, co působí jako kaz na ostří- nejde však o rez ani o kaz, ale o špínu z kůry.

 

 

zdroj: fotobanka pixabay.com

Kromě stavění přístřešků, přípravy dřeva na oheň, prosekávání se křovím a dalších činností budete také nůž potřebovat na přípravu jídla. Test v lese byl již dokončen a na místě byla otázka, jestli stále dobře řeže. Vzal jsem tedy housku a rozpůlil ji. Řez je čistý, houska se netrhala. Na krájení chleba pro jednotku tak máte jasného pomocníka.

zdroj: fotobanka pixabay.com

Závěr a zhodnocení Mikov Uton

Jestli jste byli také zvyklí na nože Mil-Tec a jiný low-end, pak se k nim po vyzkoušení UTONu už nevrátíte. Kvalita českého výrobku je jasná, přesto že civilní verze je vyrobena z horšího materiálu než vojenská, která se ovšem hůř shání. UTON má velkou konkurenci v podobě nožů jako Glock a Mora, ty jsem bohužel pro porovnání neměl. Cena nože UTON je ovšem vyšší a v tom vidím největší nevýhodu oproti konkurenci. Myslete ale i na to, že k UTONU je pilka a pilník. Ceny nových nožů Mora začínají na 500 Kč podle typu (včetně pouzdra) a UTON začíná na 1000 Kč a nevím jestli bych případný rozdíl v kvalitě poznal, pokud budu nůž mít na takové to běžné používání v lese…

Mě nůž rozhodně potěšil a jinak na něj nemohu říci špatné slovo.
Mike
Facebook komentáře

3
Leave a Reply

avatar
2 Comment threads
1 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
3 Comment authors
PájaPetrMAROS Recent comment authors
  Subscribe  
nejnovější nejstarší nejlépe hodnocené
Upozornit na
Pája
Host
Pája

Důležitý je, abystesi po boju mohli u vohňa naříznout buřta do kříža a klacek do špíci. A to jistě Uton vyhoví. 🙂

MAROS
Host
MAROS

Zdravím. Dnes jsem mluvil s panem od mikovu a že pry čepel armadni a civilni verze je stejna. Jen rażeni je jine. Prava strana armadni a leva civilni.

Petr
Host
Petr

Záleží na sérii. U 007 je to tuším Rakouská 420, ale třeba u starší 004 je to poldovácká nerezovka zakalená metodou matfrost. Je otázkou, která je ta kvalitnější. Spousta lidí dává přednost. Vojenské 004

Oblíbené články