Zajímavosti o Admirálu Kuzněcovi.

Zajímavosti o Admirálu Kuzněcovi.

06. 01. 2020, 14:11

Letadlové lodě jsou vůbec největší vojenská plavidla sloužící jako plovoucí vojenské základny. Kromě bojových letounů a vrtulníků mají ve výbavě také systémy pro vlastní obranu a také útok. Není se tedy čemu divit, že hrají hlavní úlohu ve flotilách jednotlivých zemí. V tomto článku si představíme jedinou ruskou letadlovou loď, nebo spíše letadlový křižník, která se v současné době jediná provozuje – Admirál Kuzněcov.

zdroj: youtube.com

Admirál Kuzněcov – jedna ze dvou lodí své třídy

Stavba tohoto letadlového křižníku začala už za Studené války v roce 1981. Jméno dostala podle admirála Nikolaje Gerasimoviče Kuzněcovovam který sloužil v letech 1919 – 1956. Předtím nesla názvy jako Riga, Tbilisi nebo také Leonid Brežněv. V roce 1985 byla loď spuštěna na vodu a v roce 1990 byla zařazena do výzbroje tehdejšího sovětského námořnictva.

Od amerických letadlových lodí se značně liší rozdílnou koncepcí. Rusové totiž Admirála Kuzněcova stavěli nejen jako letadlovou loď, ale také jako křižník. Má proto ve výbavě několik výkonných raketových systémů pro svou obranu i útok. Na délku Admirál Kuzněcov měří 305 metrů a  výtlak lodi je 61 390 tun.

V současném ruském námořnictvu je Admirál Kuzněcov jedinou lodí tohoto druhu, slouží v severním loďstvu. Druhá letadlová loď Varjag nebyla dostavěna a přes několik prostředníků se nakonec ocitla v rukou čínského námořnictva, které je letos zařadilo do výzbroje jako Liaoning.

zdroj: youtube.com

Palubní letouny pro Admirála Kuzněcova

Hlavním víceúčelovým stíhacím letounem pro Admirála Kuzněcova je Suchoj Su-33 vyvinutý podle vzoru Su-27. V dnešní době jich křižník nese celkem čtrnáct. Dalším palubním letounem je podzvukový bitevní Su-25UTG/UBP, který slouží k výcviku i případnému bojovému nasazení. Su-33 bude ale vzhledem k modernizaci celé lodi nahrazen MiG-29K, který je sice menší ale o to více se hodí pro letadlové lodě.

Vrtulníky zde zastupují tři provedení námořního Kamovu Ka-27. Hlavní úloha těchto vrtulníků je vyhledávací a záchranná činnost, boj proti ponorkám a také základní transport. O jejich náhradě se zatím nemluví a například zařazení moderního bitevního vrtulníku Kamov Ka-50 je plánováno jen na francouzsko-ruské výsadkové lodě třídy Mistral.

Jednou ze specifik Admirála Kuzněcova je, že místo katapultu používá startovací skokánek. Skokánek je podstatně jednodušší na údržbu a kromě bojového poškození nehrozí porucha nebo nutnost údržby. Zvažuje se také instalace katapultu na přistávací palubu, tak by mohly startovat najednou dva a v krátkém sledu za sebou i čtyři letouny. Nyní může startovat pouze jeden letoun a další v krátkých intervalech za ním.

zdroj: youtube.com

Pozůstatek po raketových křižnících

Rusové nijak zvlášť ryze letadlovým lodím nefandí, přednost dává raketovým systémům, ve kterých patří na absolutní špičku. Hlavní protilodní zbraní na Admirálu Kuzněcovovi jsou protilodní střely P-700 Granit s doletem až 630 km. Samotné Su-33 pak mohou nést protipilotní střely P-270 Moskit s doletem až 120 km. Oproti ponorkám je loď vybavena také komplexním systémem Udav-1. Ničit je může taky palubní vrtulník Ka-27, který je zároveň i vyhledává.

Obranu na blízko zajišťuje automatický kanón AK-630. Další úroveň protiletadlové obrany zajišťují kromě samotných letounů také raketové systémy. Nejnižší úroveň pak zajišťuje Kashtan CIWS s dostřelem od 500 m do 8 km. Na palubě je také umístěno námořní provedení systému 3K95 Kinzhal schopný zasáhnout vzdušný cíl až do vzdálenosti 12 km a 3K87 Kortik.

Admirál Kuzněcov má velmi dobrou výzbroj, ale oproti americkým postrádá větší počet moderních letounů, což by se mělo změnit po plánované modernizaci v dalších letech.

 

zdroj: youtube.com

Příspěvek Zajímavosti o Admirálu Kuzněcovi. pochází z Terčík.cz

Komentáře

Diskuze je prázdná.

Tento e-shop využívá cookies a bez jejich použití není schopen správně fungovat.  Snažíme se vylepšovat služby i díky analýze informací. Nebojte, vše bedlivě střežíme.