Real Action Markers, nebo jen RAM, jsou plynové zbraně, u kterých kinetické energie střely dosahuje nejvíce 16 J na ústí hlavně. Podle legislativy ČR patří do kategorie zbraní D, stejně jako vzduchovky, plynové pistole apod. K volnému prodeji jsou  svéprávným osobám od 18 let, a to bez zbrojního průkazu.

zdroj: youtube.com

RAMky mají reálné ovládací prvky a od ostré předlohy je nerozeznáte. Modelů je celá řada, kromě pistolí jako je Glock 17 nebo Walther PPQ Vám třeba padne do okna dlouhá zbraň AR-15 nebo AK-47, ani milovníci brokovnice nepřijdou nazmar. Kromě gumových a pepřových projektilů mohou RAMky střílet také paintballové kuličky kalibru .43, 50. a .68. U některých modelů můžete střílet plně automatickou dávkou. Pohon zajišťuje běžně dostupná 12 g CO2 bombička.

Historie

Na přelomu 20. a 21. století vznikly první RAMky, a to v Hong Kongu na základě požadavků místních ozbrojených složek. Hlavním cílem bylo vytvořit tréninkovou zbraň, která by co možná nejvíce připomínala svou ergonomií, ovládacími prvky a chováním skutečnou zbraň, a tak umožnila výcvik co nejreálněji. Konstruktéři se hlavně inspirovali od airsoftových a paintballových zbraní a podařilo se jim skloubit to nejlepší z nich. Jde tak o bezpečnou alternativu pro trénink s ostrou zbraní a zároveň úsporu za palivo.

Po úspěchu u ozbrojených složek se rozjela myšlenka na prodej v civilním sektoru a s RAM se roztrh pytel. Mezi největší výrobce dnes se řadí německé firma Umarex a čínská APS.

zdroj: youtube.com

Umarex T4E: Na výcvik i obranu

Německý Umarex je je světovou jedničkou na trhu s RAM zbraněmi. Vytvořil novou kategorii T4E – Training for engagement, která je vhodná pro výcvik i sebeobranu.

Umarex T4E Home Defense

Jde o odolné a spolehlivé zbraně na sebeobranu, je tomu také přizpůsobena jejich konstrukce. Jedinou slabou stránkou zbraní na CO2 je výdrž těsnění. Útočník nebude čekat, než si do zbraně vložíte bombičku, abyste mohli vystřelit. V Umarexu si toho byli vědomi, proto vymysleli nový systém nabíjení bombičky. Na spodní straně rukojeti je uzávěr, tak se bombička napíchne těsně před střelbou, jediné co musíte udělat je, že zespoda vrazíte rukou. Takže můžete mít bombičku v rukojeti dlouhou dobu bez poškození těsnění nebo ventilu. Umarex tak vyřešil pohotové využití zbraně a eliminoval selhání zbraně. Praktický výstražník informuje o tom, že je bombička napíchnutá.

zdroj: youtube.com

Co když vás zasáhne projektil cal. 68, průměr cca 17 mm, blížící se rychlostí 100 m/s? Budete rádi, když vyváznete s modřinou. A co když Vás trefí rovnou dva? Ano, máme na mysli dvouhlavňovou brokovnici Umarex T4E HDS 68. Sice není na skryté nošení, ale doma Vám překážet nebude. Temenní kličkou si můžete zvolit, zda vystřelí pouze jedna hlaveň, nebo rovnou dvě zároveň. Spoušťový mechanismus Double Action Only (DAO) společně s jazýčkovou pojistkou spouště umožňují rychlou a také bezpečnou střelbu. Na zbrani proto nenajdete hmatník pro běžnou manuální pojistku.

Ti, kteří mají rádi zbraň stále po ruce určitě sáhnou po pistoli HDP 50 a revolveru HDR 50. Zásobníky mají na 6 nábojů v podobě projektilů cal. 50. Úsťová energie dosahuje max. 11 J. Útočníka můžete zasáhnout i pepřovými náboji. Nejen američtí demonstranti by mohli o jejich účinnosti vyprávět, protože je používají jednotky SWAT ve vypjatých situacích. Oblíbené jsou i u bezpečnostních agentur, které nemohou používat střelné zbraně.

zdroj: youtube.com

Umarex T4E Training

Pro výcvik a zábavnou střelbu jsou určeny především značkovače kalibru .43. Jejich předností je věrohodné zpracování i s funkčními ovládacími prvky. Na plnohodnotném zážitku se podílí hlavně systém blowback, který imituje funkci uzávěru a částečně také zpětný ráz. Umarex má zatím na trhu pistole Smith & Wesson M&P9 M2.0 a Ealther PPQ M2. Nejnovější na trhu jsou automatické pušky M4 a Heckler & Koch 416 se zásobníky na 14 ran.

Úsťová energie nepřesahuje hranici 6 J, zásah sice zabolí, ale jde jej srovnat s běžnou paintballovou zbraní. Mimo paintballové kuličky a gumové projektily lze střílet i pepřové projektily, které se po zásahu rozprsknou a vypustí oblak dráždivého plynu.

zdroj: youtube.com

Real Action Game – vylepšený airsoft 

Každý fanda military a adrenalinu se určitě už setkal s airsfotem nebo paintballem. Tyto dva sporty jsou dobře známé, ale ne všichni znají hru Real Action Game, kde hráči používají právě značkovače RAM. Mnoho hráčů paintballu přilákal právě vzhled a ovládání zbraní. RAMky na rozdíl od airsoftek, které používají plastové kuličky bez náplně je, že zásah udělá barevnou značku, odtud také název Marker – neboli značkovač. Riziko, že hráč nepřizná zásah je tak minimální. Je nezbytné stále používat ochranné pomůcky a mít smysl pro fair play.

 
Facebook komentáře

Leave a Reply

avatar
  Subscribe  
Upozornit na

Oblíbené články