Dlouholeté pravidlo, podle kterého se do elitní 601. skupiny speciálních sil české armády mohou hlásit jen vojáci, kteří mají minimálně dvouletou praxi, zřejmě padne. Důvodem je nedostatek lidí.

zdroj: fotobanka pixabay.com

Generál Pavel Kolář, který je ředitelem Speciálních sil ministerstva obrany, v armádním měsíčníku A report uvedl: „Nesmíme slevit ze zásadních kritérií na produkci kvality, nicméně musíme být otevřeni novým způsobům a úpravě systému výcviku.“ Dále Kolář upřesňuje: „Zabýváme se ideou snížení nároků na délku odsloužené praxe.“ Generál hovoří o tom, že k výběrovému řízení se mohou přihlásit jen profesionální vojáci, kteří mají v české armádě odloženy minimálně dva roky. To by se ale mělo do budoucna změnit. Toto pravidlo by už nemuselo být nutností, protože v Česku je dlouhodobě nedostatek lidí, kteří by mohli u ozbrojených sil pracovat. Je to i důvod proč speciální jednotky stárnou

 

Aktuální stav

Armáda je v dnešní době naplněna asi jen na 82%. Proto aby letos našla dva tisíce nováčků, spustila v lednu masivní náborovou kampaň. Její možnosti ale snižuje rapidně nízká nezaměstnanost. Ale i tak armáda chce, aby do roku 2025 sloužilo v armádě 30 tisíc profesionálů a ideálně i pět tisíc záložáků.

zdroj: fotobanka pixabay.com

Nutnost odsloužených 24 měsíců by mohla odpadnout úplně v nově vybudovaném olomouckém Centru podpory speciálních sil. Její příslušníci mají za úkol podporovat 601. skupinu přímo v bojových operacích nebo provádět informační a psychologické útoky. Pavel Kolář potvrzuje: V případě Centra podpory se zamýšlíme nad tím, že bychom nabírali přímo i z civilu.“

V současné době čeští speciálové působí v Afghánistánu a na více neurčeném místě v Africe. V příštím roce by měla přibýt třetí protiteroristická mise.
Facebook komentáře

Leave a Reply

avatar
  Subscribe  
Upozornit na

Oblíbené články